شنبه 8 آذر 1399 - 12 ربيع الثاني 1442
  معرفی مرکز تحقیقات ایمنی غذا و دارو
 

مرکز تحقیقات ایمنی غذا و دارو با عنایت به نیاز جامعه علمی در خصوص وجود مرکزی اختصاصی برای مطالعات بنیادی و کاربردی  در زمینه علوم دارویی و غذایی در سال 1394 تاسیس گردید تا بتواند با برنامه ریزی و مدیریت فعالیت های پژوهشی براي دستيابي به روشهاي نوين و گسترش مرزهای دانش از طریق تولید علم در زمينه علوم غذايي، دارويي، آرايشي و بهداشتي و ساير رشته هاي مرتبط با استفاده از ظرفیت محققین و اعضاء هیئت علمی در دستيابي به نيازهاي جامعه گام بردارد. هم اکنون این مرکز در راستای حل مشکلات و معضلات موجود در زمينه هاي مرتبط با  علوم دارویی وغذایی با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته در حوزه‌های آزمایشگاهی، بکارگیری نیروهای جوان و فعال و طرح های تحقیقاتی مشترک به فعالیت خود ادامه می‌دهد. وجود این مراکز می‌تواند راهگشای دانشجویان و محققین باشد چرا که این مراکز زمینه کار پژوهشی را با سهولت بیشتری فراهم می‌کنند و می‌توانند رشد پژوهشی و بازخورد مناسبی را به همراه داشته باشند. مرکز تحقيقات ایمنی غذا و دارو در مسير دستيابي به رسالت خود، فعالانه از ساير مراکز تحقيقاتي و آموزشي دولتي و بخش خصوصي در داخل و خارج از کشور دعوت به همکاري مي نمايد.
                                                                                                            
رییس مرکز تحقیقات ایمنی غذا و دارو:
دکتر محبوب نعمتی
استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز- دانشکده داروسازی- PhD آبشناسی و مواد خوراکی
 
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ایمنی غذا و دارو:
دکتر فرناز منجم زاده
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز- دانشکده داروسازی- PhD فارماسیوتیکس-کنترل دارو-آرایشی
 
هیات علمی پژوهشی مرکز تحقیقات ایمنی غذا و دارو:
دکتر ثمین حمیدی، PhD شیمی دارویی
 
کارشناس مرکز:
 نگین مازوجی
کارشناس ارشد تغذیه

لیست تجهیزات مرکز
دستگاه  Analytical HPLC
 این دستگاه در شناسایی و اندازه گیری کمی مواد وهمچنين برخي آزمايش هاي مربوط به تعيين غلظت داروها کاربرد دارد.
FT-IR Spectrometer

این دستگاه برای مشخص نمودن گروه های عاملی به کار می رود و با استفاده از آن می توان  طیف مادون قرمز ترکیبات شیمیایی و دارویی را بدست آورد و به عنوان یک کمیت فیزیکی از آن برای شناسایی ترکیبات استفاده کرد.
UV/Vis Spectrophotometer

اسپکتروفوتومتر دستگاهی است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. این دستگاه روش تجزیه دستگاهی است که در آن تابش الکترومغناطیسی در ناحیه مرئی و ماورابنفش جذب ماده می شود و از روی شدت جذب مقدار ماده تعیین می شود. این دستگاه برای  تعیین غلظت و شناسایی نمونه های مجهول به کار رفته و طیف ماورای بنفش و مرئی ترکیبات شیمیایی را رسم کرده و یا جذب آنها را ثبت می کند.
دستگاه پلاروگرافی
روش پلاروگرافی اولین روش ولتامتری و یکی از مهمترین تکنیک های تجزیه ای در کنترل کیفیت آزمایشگاههای شیمیایی، حفاظت غذا و دارو، تشخیص پزشکی و طب کار، حفاظت محیط زیست، معدن شناسی، متالورژی، زمین شناسی و انواع مختلف صنایع می باشد.
دستگاه تست سختی قرص (Tablet Hardness Tester)
این دستگاه با قرار گرفتن قرص شروع به اعمال فشار کرده و در لحظه شکستن قرص اعمال فشار را متوقف میکند و سختی قرص محاسبه می کند.
دستگاه تست حلالیت قرص (Tablet Dissolution Tester)
این دستگاه با قراردادن شکل دارویی داخل سل های دستگاه در شرایط مورد نظر برای انحلال در زمانهای معینی اقدام به نمونه برداری و تعیین مقدار آزاد شده دارو از شکل دارویی می کند.
دستگاه تست فرسایش (  (Tablet Friability Tester
با تنظیم شرایط دستگاه که شامل سرعت چرخش و زمان آزمایش می باشد  فرایند فرسایش قرص (که یکی از تستهای خصوصیات فیزیکی قرص هست) را بررسی می کند.
دستگاه تست زمان باز شدن قرص (Tablet Disintegration Tester)
برای بررسی زمان باز شدن یک دارو در شرایط معدی یا روده مورد استفاده قرار میگرد.